Dieta Ornisha

Dieta

Dieta Ornisha to stworzona w 1977 r. przez dr. Deana Ornisha z University of California, San Francisco niskotłuszczowa laktoowowegetariańska dieta, ograniczająca produkty wysokotłuszczowe, cukry rafinowane, produkty wysokoprzetworzone i białko zwierzęce poprzez grupowanie produktów w pięć grup od najzdrowszych do najmniej zdrowych.

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, ważnymi elementami towarzyszącymi diecie są aktywność fizyczna, unikanie stresu i wzmacnianie relacji społecznych.

Dieta ma niską zawartość tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i białka zwierzęcego, co według Ornisha sprawia, że jest to dieta idealna. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje. Na przykład, jeśli chodzi o odżywianie, Ornish dzieli żywność na pięć grup, od najbardziej (grupa pierwsza) do najmniej (grupa pięć) zdrowa. To różnica na przykład między chlebem pełnoziarnistym a herbatnikami, między parami sojowymi a wieprzowiną lub wołowiną.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, Ornish kładzie nacisk na ćwiczenia aerobowe, trening oporowy i elastyczność; Ty decydujesz, co robisz i kiedy. Aby poradzić sobie ze stresem, możesz skorzystać z głębokiego oddychania, medytacji i jogi. Znajdź kombinację, która Ci odpowiada i zarezerwuj codziennie trochę czasu na ćwiczenia. Wreszcie, Ornish mówi, że spędzanie czasu z tymi, których kocha i szanujecie, oraz poleganie na nich o wsparcie, może mieć duży wpływ na twoje zdrowie w dobry sposób.

Cała żywność, dieta roślinna składa się głównie z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, minimalnie przetworzonych i o niskiej zawartości tłuszczu, cukru i rafinowanych węglowodanów. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje.

Dieta
Witarianizm

Witarianizm to dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Najczęściej, choć nie zawsze, jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem. Zasadą odnoszącą się do wszystkich rodzajów witarianizmu jest dopuszczanie podgrzewania jedzenia do 40 °C, oraz wykluczenie produktów wysoko przetworzonych. Zalety witarianizmu i argumenty przeciw gotowaniu Przekonanie o tym, że gotowanie niszczy …

Dieta
Wegetarianizm

Wegetarianizm, dawniej jarstwo to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Wiąże się również z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. Zróżnicowana dieta wegetariańska …

Dieta
Weganizm

Weganizm to styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego, …