Dieta bezglutenowa

Dieta

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to dieta, będąca wariantem diety podstawowej, z której wyeliminowano produkty zawierające gluten, czyli wykluczono produkty spożywcze z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż:
pszenicy
żyta
jęczmienia

Owies nie zawiera glutenu i jest pożądanym składnikiem diety osób na diecie bezglutenowej. Badania dowodzą, że spożywanie produktów owsianych nie skutkuje pojawieniem się objawów niepożądanych u osób, u których pojawiają się one po spożyciu pszenicy. W przypadku badań, w których stwierdzono odsetek objawów niepożądanych, po spożyciu owsa, prawdopodobnie doszło do zanieczyszczenia produktów owsianych glutenem.

U osób chorych na celiakię zaleca się nieprzerwane stosowanie diety bezglutenowej, mimo iż dieta tego typu zwiększa u nich ryzyko wystąpienia otyłości. Wiele gotowych produktów spożywczych, które nie są produktami zbożowymi, może zawierać gluten w składzie (na przykład zagęstniki na bazie skrobi pszennej w jogurtach lub bulionach).

Wyeliminowanie glutenu z diety nie ma jakiegokolwiek bezpośredniego wpływu na osoby zdrowe. Dieta bezglutenowa nie zwiększa ryzyka wystąpienia otyłości u osób zdrowych.
Stosowanie diety tego rodzaju przez osoby zarówno zdrowe, jak i chore, może mieć wpływ negatywny. Poprzez zmniejszoną podaż błonnika, dieta ta powoduje zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego a także skutkuje niedoborem witamin grupy B, witaminy D, wapnia, żelaza, cynku lub magnezu, co w konsekwencji może prowadzić do występowania zmniejszenia gęstości tkanki kostnej. Równocześnie osoby zdrowe przechodzące na dietę bezglutenową mogą przykładać większą uwagę do zdrowszego odżywiania się, między innymi unikając fast foodów i jedząc więcej warzyw.

Dieta
Witarianizm

Witarianizm to dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Najczęściej, choć nie zawsze, jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem. Zasadą odnoszącą się do wszystkich rodzajów witarianizmu jest dopuszczanie podgrzewania jedzenia do 40 °C, oraz wykluczenie produktów wysoko przetworzonych. Zalety witarianizmu i argumenty przeciw gotowaniu Przekonanie o tym, że gotowanie niszczy …

Dieta
Wegetarianizm

Wegetarianizm, dawniej jarstwo to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Wiąże się również z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. Zróżnicowana dieta wegetariańska …

Dieta
Weganizm

Weganizm to styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego, …